The 73rd Primetime Emmy Awards were held Sunday night, with Cedric the Entertainer hosting the show, which was broadcast live from Los Angeles on CBS and Paramount+.

The full list of winners and nominees below.

Outstanding Variety Talk Series

  • “Last Week Tonight with John Oliver” — Winner
  • “Conan”
  • “The Daily Show with Trevor Noah”
  • “Jimmy Kimmel Live!”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding Competition Program

  • “RuPaul’s Drag Race” — Winner
  • “The Amazing Race”
  • “Nailed It”
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Jean Smart, “Hacks” — Winner
  • Aidy Bryant, “Shrill” 
  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
  • Allison Janney, “Mom”
  • Tracee Ellis Ross, “Black-ish” 

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Jason Sudeikis, “Ted Lasso” — Winner
  • Anthony Anderson, “Black-ish”
  • Michael Douglas, “The Kominsky Method” 
  • William H. Macy, “Shameless”
  • Kenan Thompson, “Kenan”

Outstanding Comedy Series

  • “Ted Lasso” — Winner
  • “Black-ish”
  • “Cobra Kai”
  • “Emily in Paris”
  • “Hacks”
  • “The Flight Attendant”
  • “The Kominsky Method”
  • “Pen15”

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or a Movie

  • Ewan McGregor, “Halston” — Winner
  • Paul Bettany, “WandaVision”
  • Hugh Grant, “The Undoing”
  • Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
  • Leslie Odom, Jr., “Hamilton”

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or a Movie

  • Kate Winslet, “Mare of Easttown” — Winner
  • Michaela Coel, “I May Destroy You”
  • Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
  • Elizabeth Olsen, “WandaVision”
  • Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”

Outstanding Limited or Anthology Series

  • “The Queen’s Gambit” — Winner
  • “I May Destroy You”
  • “Mare of Easttown”
  • “The Underground Railroad”
  • “WandaVision”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Olivia Colman, “The Crown” — Winner
  • Uzo Aduba, “In Treatment”
  • Emma Corrin, “The Crown”
  • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
  • MJ Rodriguez, “Pose”
  • Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Josh O’Connor, “The Crown” — Winner
  • Sterling K. Brown, “This Is Us”
  • Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
  • Regé-Jean Page, “Bridgerton”
  • Billy Porter, “Pose”
  • Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Brett Goldstein, “Ted Lasso” — Winner
  • Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
  • Brendan Hunt, “Ted Lasso”
  • Nick Mohammed, “Ted Lasso”
  • Paul Reiser, “The Kominsky Method”
  • Jeremy Swift, “Ted Lasso”
  • Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
  • Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Hannah Waddingham, “Ted Lasso” — Winner
  • Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
  • Hannah Einbinder, “Hacks”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Rosie Perez, “The Flight Attendant”
  • Cecily Strong, “Saturday Night Live”
  • Juno Temple, “Ted Lasso”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Tobias Menzies, “The Crown” — Winner
  • Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
  • O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
  • John Lithgow,  “Perry Mason”
  • Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
  • Chris Sullivan, “This Is Us”
  • Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
  • Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson, “The Crown” — Winner
  • Helena Bonham Carter, “The Crown”
  • Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
  • Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
  • Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
  • Emerald Fennell, “The Crown”
  • Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
  • Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Evan Peters, “Mare of Easttown” — Winner
  • Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”
  • Daveed Diggs, “Hamilton”
  • Paapa Essiedu, “I May Destroy You”
  • Jonathan Groff, “Hamilton”
  • Anthony Ramos, “Hamilton”

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Julianne Nicholson, “Mare of Easttown” — Winner
  • Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
  • Kathryn Hahn, “WandaVision”
  • Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”
  • Jean Smart, “Mare of Easttown”
  • Phillipa Soo, “Hamilton”

Outstanding Drama Series

  • “The Crown” — Winner
  • “The Boys”
  • “Bridgerton”
  • “The Handmaid’s Tale”
  • “Lovecraft Country”
  • “The Mandalorian”
  • “Pose”
  • “This is Us”

Outstanding Variety Sketch Series

  • “Saturday Night Live” — Winner
  • “A Black Lady Sketch Show”

Outstanding Variety Special (Live)

  • “Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020” — Winner
  • “Celebrating America – An Inauguration Night Special”
  • “The 63rd Annual Grammy Awards”
  • “The Oscars”
  • “The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

  • “Hamilton” — Winner
  • “Bo Burnham: Inside”
  • “David Byrne’s American Utopia”
  • “8:46” – Dave Chappelle
  • “Friends: The Reunion”
  • “A West Wing Special to Benefit When We All Vote”

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • “Hacks” (Episode: “There Is No Line”), Directed by Lucia Aniello — Winner
  • “B Positive” (Episode: “Pilot”), Directed by James Burrows
  • “The Flight Attendant” (Episode: “In Case of Emergency”), Directed by Susanna Fogel
  • “Mom” (Episode: “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”), Directed by James Widdoes
  • “Ted Lasso” (Episode: “Biscuits”), Directed by Zach Braff
  • “Ted Lasso” (Episode: “The Hope that Kills You”), Directed by MJ Delaney
  • “Ted Lasso” (Episode: “Make Rebecca Great Again”), Directed by Declan Lowney

Outstanding Directing for a Drama Series

  • “The Crown” (Episode: “War”), Directed by Jessica Hobbs  — Winner
  • “Bridgerton” (Episode: “Diamond of the First Water”), Directed by Julie Anne Robinson
  • “The Crown” (Episode: “Fairytale”), Directed by Benjamin Caron
  • “The Handmaid’s Tale” (Episode: “The Wilderness”), Directed by Liz Garbus
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 9: The Marshal”), Directed by Jon Favreau
  • “Pose” (Episode: “Series Finale”), Directed by Steven Canals

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • “The Queen’s Gambit,” Directed by Scott Frank — Winner
  • “Hamilton,” Directed by Thomas Kail
  • “I May Destroy You” (Episode: “Ego Death”), Directed by Sam Miller and Michaela Coel
  • “I May Destroy You” (Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”), Directed by Sam Miller
  • “Mare of Easttown,” Directed by Craig Zobel
  • “The Underground Railroad,” Directed by Barry Jenkins
  • “WandaVision,” Directed by Matt Shakman

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • “Hacks” (Episode: “There Is No Line”), Written by Lucia Aniello, Paul W. Downs, and Jen Statsky — Winner
  • “The Flight Attendant” (Episode: “In Case of Emergency”), Written by Steve Yockey
  • “Girls5eva” (Episode: “Pilot”), Written by Meredith Scardino
  • “PEN15” (Episode: “Play”), Written by Maya Erskine
  • “Ted Lasso” (Episode: “Make Rebecca Great Again”), Written by Joe Kelly, Brendan Hunt, and Jason Sudeikis
  • “Ted Lasso” (Episode: “Pilot”), Written by Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, and Joe Kelly

Outstanding Writing for a Drama Series

  • “The Crown” (Episode: “War”), written by Peter Morgan — Winner
  • “The Boys” (Episode: “What I Know”), written by Rebecca Sonnenshine
  • “The Handmaid’s Tale” (Episode: “Home”), written by Yahlin Chang
  • “Lovecraft Country” (Episode: “Sundown”), written by Misha Green
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 13: The Jedi”), written by Dave Filoni
  • “The Mandalorian” (Episode: “Chapter 16: The Rescue”), written by Jon Favreau
  • “Pose” (Episode: “Series Finale”), written by Steven Canals, Brad Falchuk, Our Lady J, Janet Mock, and Ryan Murphy

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • “I May Destroy You,” Written by Michaela Coel — Winner
  • “Mare of Easttown,” Written by Brad Ingelsby
  • “The Queen’s Gambit,” Written by Scott Frank
  • “WandaVision” (Episode: “All-New Halloween Spooktacular!”), Written by Chuck Hayward and Peter Cameron
  • “WandaVision” (Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”), Written by Jac Schaeffer
  • “WandaVision” (Episode: “Previously On”), Written by Laura Donney

Outstanding Writing for a Variety Series

  • “Last Week Tonight with John Oliver” — Winner
  • “The Amber Ruffin Show”
  • “A Black Lady Sketch Show”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”
  • “Saturday Night Live”