The Motion Picture Sound Editors handed out their awards in a virtual ceremony with Pixar’s “Soul, “Tenet” and “Greyhound” among the winners.

The MPSE also awarded “The Trial of the Chicago 7” for outstanding achievement in sound editing – feature dialogue / ADR, and outstanding achievement in sound editing – feature musical went to “Eurovision Song Contest: The Story of the Fire Saga.”

All the films have received Oscar nominations in numerous categories, with “Greyhound” and “Soul” nominated in the newly combined best sound category.

The Golden Reel Awards, recognizing outstanding achievement in sound editing, were presented in 22 categories encompassing feature films, long-form and short-form television, animation, documentaries, games, special venue and other media.

Academy Award-winning re-recording mixer Chris Jenkins presented the MPSE Filmmaker Award to “Mad Max” director George Miller.

The MPSE Career Achievement Award went to supervising sound editor Dennis Drummond, Drummond’s award was accepted by his brother, Patrick Drummond.

Full list of winners below:

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Dialogue / ADR

The Trial of the Chicago 7 – Netflix

  • Supervising Sound and ADR Editor: Renee Tondelli
  • Dialogue Editors: Michael Hertlein, MPSE; Jeena Schoenke, Jon Michaels

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Animation

“Soul” – Disney/Pixar

  • Supervising Sound Editor: Coya Elliott, Ren Klyce
  • Sound Designer: Ren Klyce
  • Sound Effects Editors: Kimberly Patrick, Jonathan Stevens, Steve Orlando
  • Supervising Dialogue Editor: Cheryl Nardi
  • Foley Editors: Thom Brennan, Dee Selby
  • Foley Artists: John Roesch, MPSE; Shelley Roden, MPSE
  • Music Editors: Sally Boldt, Justin Pearson

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Documentary

“The Reason I Jump” – Vulcan Productions

  • Supervising Sound Editor: Nick Ryan
  • Sound Effects Editors: Laurence Love Greed, Alexej Mungersdorff, Jack Wensley
  • Dialogue Editor: Jamie McPhee
  • Foley Editor: Srdjan Kurpjel

Outstanding Achievement in Sound Editing – Foreign Language Feature

“The Eight Hundred” – CMC Pictures

  • Supervising Sound Editor and Editor: Kang Fu
  • Sound Effects Editor: Steve Miller
  • Dialogue Editor: Ai Long Tan
  • Foley Artist: Lan Long
  • Music Editor: Fei Yu

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Underscore

“Tenet” – Warner Bros.

  • Supervising Music Editor: Alex Gibson
  • Music Editor: Nicholas Fitzgerald

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Musical

“Eurovision Song Contest: The Story of the Fire Saga” – Netflix

  • Music Editors: Allegra De Souza, Peter Oso Snell, MPSE; Jon Mooney

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Dialogue / ADR

“The Trial of the Chicago 7” – Netflix

  • Supervising Sound and ADR Editor: Renee Tondelli
  • Dialogue Editors: Michael Hertlein, MPSE; Jeena Schoenke, Jon Michaels

Outstanding Achievement in Sound Editing – Feature Effects / Foley

“Greyhound” – Apple TV+

  • Supervising Sound Editors: Warren Shaw, Michael Minkler
  • Associate Supervising Sound Editor: Will Digby, MPSE
  • Sound Designers: Ann Scibelli, Jon Title
  • Sound Effects Editors: Jeff Sawyer, Richard Kitting, Odin Benitez, MPSE; Jason King
  • Foley Editor: Luke Gibleon
  • Foley Artist: Marko Costanzo

Outstanding Achievement in Sound Editing – Live Action Under 35:00

“Servant” (2:00) – Apple TV+

  • Supervising Sound Editor: Sean Garnhart
  • Sound Effects Editor: Mark Filip
  • Dialogue Editor: Michael Feuser
  • Music Editor: Lesley Langs
  • Foley Editor: Julien Pirrie
  • Foley Artist: Gareth Rhys Jones

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Short Form – Music

“Vikings” (The Best Laid Plans) – Amazon

  • Music Editors: Yuri Gorbachow, MPSE; Lise Beauchesne

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Short Form – Dialogue/ADR

“Mandalorian S2: Chapter 13: The Jedi” – Disney+

  • Supervising Sound Editors: Matthew Wood, David Acord
  • Dialogue Editor: Richard Quinn
  • ADR Editor: James Spencer

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Short Form – Effects / Foley

“Mandalorian S2: Chapter 13: The Jedi” – Disney+

  • Supervising Sound Editor: David Acord, Matthew Wood
  • Sound Effects Editors: Benjamin A. Burtt, J.R. Grubbs
  • Foley Editor: Richard Gould
  • Foley Artists: Ronni Brown, Jana Vance

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Long Form – Music

“The Queen’s Gambit” (Adjournment) – Netflix

  • Music Editor: Tom Kramer

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Long Form – Dialogue / ADR

“The Queen’s Gambit” (End Game) – Netflix

  • Supervising Sound Editors: Gregg Swiatlowski, Eric Hirsch
  • Sound Designer: Wylie Stateman
  • Dialogue Editors: Mary Ellen Porto, MPSE; Eric Hoehn

Outstanding Achievement in Sound Editing – Episodic Long Form – Effects / Foley

** TIE **

“The Queen’s Gambit” (End Game) – Netflix

  • Supervising Sound Editors: Gregg Swiatlowski, Eric Hirsch
  • Sound Designer: Wylie Stateman, MPSE
  • Sound Effects Editors: Patrick Cicero, James David Redding III, Leo Marcil, Eric Hoehn
  • Foley Artist / Editor: Rachel Chancey

“Star Trek: Picard” (Et in Arcadia Ego, Part 2) – CBS All Access

  • Supervising Sound Editor: Matthew E. Taylor
  • Sound Designers: Tim Farrell, Harry Cohen, MPSE
  • Sound Effects Editor: Michael Schapiro
  • Foley Editors: Clay Weber, Darrin Mann
  • Foley Artists: Alyson Dee Moore, Chris Moriana

Outstanding Achievement in Sound Editing – Single Presentation

“A Christmas Carol” – FX

  • Supervising Sound Editor: Lee Walpole, MPSE
  • Sound Effects Editors: Saoirse Christopherson, Tom Stewart, Andy Kennedy
  • Dialogue Editor: Iain Wilkinson
  • Foley Artists: Catherine Thomas, Anna Wright
  • Music Editor: Cecile Tournesac

Outstanding Achievement in Sound Editing – Non-Theatrical Animation Long Form

“Mortal Kombat Legends” (Scorpion’s Revenge) – Warner Bros. Animation

  • Supervising Sound Editors: Rob McIntyre, MPSE; D.J. Lynch
  • Supervising ADR Editor: Mark A. Keatts, MPSE
  • Sound Effects Editors: Lawrence Reyes, Roger Pallan, Ezra Walker
  • Dialogue Editors: Mike Garcia, MPSE; Kelly Foley Downs, David M. Cowan, Patrick Foley
  • Sound Designers: Marc Schmidt, Evan Dockter
  • ADR Editors: Mark Mercado, Jon Abelardo
  • Foley Editors: Roberto Allegria, Derek Swanson

Outstanding Achievement in Sound Editing – Non-Theatrical Documentary

“Laurel Canyon” (A Place in Time: Episode 1) – EPIX/Amblin

  • Supervising Sound Editor: Jonathan Greber
  • Sound Effects Editor: Lucas Miller

Outstanding Achievement in Sound Editing – Non-Theatrical Feature

“The Ultimate Playlist of Noise” – Hulu

  • Supervising Sound Editor: Odin Benitez, MPSE
  • Supervising ADR Editor: Ryan Briley
  • Sound Designer: Russell Topal, MPSE
  • Foley Editor: Rustam Gimadlyev
  • Foley Artists: Bogdan Zavarzin, Natalia Syeryakova
  • Music Editor: Katerina Tolkishevskaya

Outstanding Achievement in Sound Editing – Computer Cinematic

“The Last of Us Part II” – Sony Interactive Entertainment

  • Supervising Sound Editor: Shannon Potter
  • Sound Effects Editors: Patrick Ginn, Kyle Bailey, Michael Finley, Chad Bedell, Eric Paulsen, Keith Bilderbeck, Jim Diaz
  • Foley Artists: Dawn Fintor, Alicia Stevenson
  • Audio Director: Robert Krekel
  • Sound Designers: Justin Mullens, Beau Jimenez, Neil Uchitel, Jesse Garcia, MPSE; Michael Marchisotto
  • Supervising Music Editors: Rob Goodson, Scott Shoemakerhttps://b70df4621771a9db9f23a6eaa82716cb.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html
  • Music Editors: Anthony Caruso, Tyler Crowder, Sonia Coronado, Adam Kallibjian, Adam Kallibjian, James Zolyak, Ted Kocher, Scott Bergstrom, Tao-Ping Chen

Outstanding Achievement in Sound Editing – Computer Interactive Game Play

“The Last of Us Part II” – Sony Interactive Entertainment

  • Audio Director: Robert Krekel
  • Supervising Sound Editor: Shannon Potter
  • Supervising Dialogue Editor: Maged Khalil Ragab
  • Supervising Music Editors: Rob Goodson, Scott Shoemaker
  • Sound Designers: Neil Uchitel, Beau Jimenez, Justin Mullens, Jesse Garcia, MPSE; Michael Marchisotto, Derek Brown, Jordan Denton
  • Dialogue Editors: Grayson Stone, Julius Kukla, Thomas Barrett, Jaime Marcelo, Erik Schmall, Duncan Brown, Cesar Marenco
  • Foley Editor: Eolyne Arnold, MPSE
  • Sound Effects Editors: Patrick Ginn, Michael Finley, Kyle Bailey
  • Music Editors: Anthony Caruso, Tyler Crowder, Tao-Ping Chen, Sonia Coronado, Adam Kallibjian, Samuel Marshall, James Zolyak, Ted Kocher, Scott Bergstrom
  • Foley Artists: Dawn Fintor, Alicia Stevenson

Outstanding Achievement in Sound Editing – Animation Short Form

“Baba Yaga” – Baobab Studios

  • Supervising Sound Editor: Scot Stafford
  • Sound Designers: Andrew Vernon, Jamey Scott, MPSE
    Sound Effects Editor: Brendan Wolf
  • Music Editor: Rex Darnell

Outstanding Achievement in Sound Editing – Student Film (Verna Fields Award)

“The Unknown” – The National Film and Television School

  • Supervising Sound Editor: Yin Lee
  • Sound Designer: Yin Lee